Kategorie
Uncategorized

Architektura komponentów oparta na interfejsach

Architektura oparta na komponentach. Praktyka ta niesie ze soba ogromna elastycznosc. System, zbudowany zgodnie z ta wytyczna, sklada sie z mniejszych komponentów www. Każdy z tych komponentów może byc stworzony niezależnie od innych. Komponenty komunikuja sie ze soba za pomoca interfejsów. Dodatkowo każdy komponent może byc przetestowany niezależnie od innych. Komponenty raz stworzone, moga slużyc ponownie w kolejnych projektach – beda to typowe elementy ponownego użycia.

Stosowanie tej praktyki wymaga dużej wiedzy od niektórych uczestników projektu. Od innych zas dyscypliny. Zastosowanie je w praktyce wymaga doswiadczenia i przynajmniej jeden z kluczowych uczestników projektu powinien byc doswiadczony w tego rodzaju budowie systemów. Powinno to zagwarantowac, że podejscie to nie zostanie opacznie użyte.

Zalety z korzystania z tej praktyki sa dosyc oczywiste. Skomplikowany problem można rozbic na kilka mniejszych. Każdy z niezależnie od siebie rozwiazac. Na koniec polaczyc wszystko w calosc. Zysk ten nie jest niestety za darmo. Trzeba należycie podejsc do testowania integracyjnego systemu. Bowiem każde polaczenie architektoniczne powinno zostac przetestowane. Pamietajac o tym, że w fazie budowy wystepuje okolo trzech iteracji, po każdej z nich nastepuje wymuszone testowanie integracyjne. Poza tym integracja systemu Apple w komputerach nastepuje również w fazie przekazania z reguly w dwóch iteracjach. Tak wiec prawdopodobienstwo zmaterializowania sie ryzyka wadliwej integracji znacznie maleje.

Wizualne modelowanie. Rola modeli jest czesto i bardzo mocno podkreslana w innych dziedzinach inżynieryjnych. Budowniczowie mostów, okretów, samolotów, samochodów i budynków niejednokrotnie zawdzieczaja swój sukces lub unikniecie spektakularnej porażki wlasnie dzieki modelom nierzadko wykonanym w skali. Zatem dlaczego w przypadku inżynierii oprogramowania i budowy systemów informatycznych praktyka ta jest tak bardzo rzadko stosowana?

Historycznie i mentalnie RUP bardzo mocno jest powiazany z UML. Jest to wiez na tyle mocna i na tyle oczywista, że czesto jest zwyczajnie pomijana. Powoduje to, że czesto o tej wiezi sie zapomina lub nawet nie rozumie sie. UML sluży jako podstawa modelowania wizualnego, dlatego że notacja ta powstala jako kompromis kilku różnych niezależnych od siebie szkól notacji obiektowych. Rozwojem notacji zajmuje sie organizacja OMG. Tak wiec jest gwarancja rozwoju tej notacji. W sklad organizacji wchodza czolowe firmy z branży IT.

Podobna sytuacja byla wczesniej z notacja strukturalna., ale żadna z notacji nie wykazala sie znaczaca przewaga. Sytuacja ta przypominala historyczne Chiny i epoke trzech królestw. Każde królestwo mialo swój wlasny dialekt i kulture. Każde mialo swojego króla, każde walczylo z innymi. Dopiero polaczenie wszystkich królestw (po dlugich walkach i podbojach) pozwolilo stworzyc wielkie królestwo z zunifikowanym jezykiem i kultura.